VIDEO: Mbosso breaks down in tears during live performance

WCB artist Mbosso has shared a video of his performance seemingly of about a year ago as he celebrated his one year of being signed under WCB.

In the video the artist breaks down as he performs live on stage and the crowd cheers him asking him to stop crying and sing instead.

For Mbosso, today he reflects on the days when people lacked confidence in him and failed to believe that he would make it in his music career.’

Mbosso says that some people believed that he could not talk or express himself just because he used to remain silent in front of people who used to talk a lot.

From his message Mbosso implies that people might have not believed in him or ever imagined that something good will come from him.

Mbosso says that he was not so educated and he did not know how to speak proper English but what kept him going is the hope in three words thatĀ  remained at the back of his mind.

Coming from a humble background, getting where he is now was one of the dreams that seemed impossible at that time. Before he was signed under WCB , Mbosso was part of the Yamoto Band which fell apart after slight differences.

This might have felt like the end of the road for Mbosso since he was not sure whether the band will get back on its feet or not.

It took time to get back to track, yet today, he is one of the popular singers in Tanzania (a WCB star) and his music in now in the International circles..

Have a look at the video

 

View this post on Instagram

 

Imba Usilie Imbaaaa From @mbosso_ Ilikuwa siku kama ya leo Tarehe 28 January Mwaka jana 2018 , Sauti iliyopotea kwenye masikio ya watu takribani Mwaka mzima ilirudishwa rasmi na Familia ya @wcb_wasafi Baada ya kuniitambulisha rasmi kama mwanafamilia mpya na nikaanza rasmi safari yangu ya mziki Kama Solo ARTIST.., Ni Mwaka Sasa naweza sema ” Heri ya kuzaliwa Kwa Mziki wangu”.., “Asante Mwenyezi Mungu, Asanteni Viongozi wa @wcb_wasafi , Wasanii na Wafanyakazi wenzangu kwa Ujumla , Asanteni wote muliojitokeza siku ya Utambulisho na wale ambao hamkupata nafasi ya kuwepo pia , Asante Wadau na Mashabiki mulio niamini na mukaamua kunisapot kuanzia hii Siku hadi leo … “Mungu awabariki sana na azidi kuwapa nguvu zaidi za kuendelea kunisapot Mtoto wenu.. ” Nasisitiza Musiache kunisapot Mtoto Kijana wenu … “Mimi si kitu bila ya nyinyi” ? “Nishauri au niambie Chochote katika Siku yangu hii ya kuzaliwa kwa mziki wangu ” ..Huenda neno lako likawa muongozo mzuri kwangu Kwa Mwaka 2019 na kuendelea … “HAPPY BIRTHDAY MBOSSO KHAN’S MUSIC “

A post shared by Wasafi Classic Baby..! (@wcb_wasafi) on

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *